Web Tasarım Tarihi

Web Tasarım Tarihçesi

Internet, günümüzde birçok alandaki ihtiyaçlarımızı gidermek için kullandığımız bir araçtır. İnternetin tarihi oldukça geçmiş zamanlarda dayansa da web tasarım ile ilgili tarihçe oldukça değişik dönemleri kapsamaktadır. İnternet, ilk etapta hızlı bir iletişim aracı olarak geliştirilmiş olmasına karşın, web tasarım ile başka bir boyuta taşınmıştır. 1960’lı yıllarda geliştirilen internet ilk etapta telefon şebekesi üzerinden bilgisayarlar arası bilgi aktarımı için geliştirilmiştir. Bu iletişim sırasında bilgi aktarımı TCP/IP adlı internet protokolü üzerinden yapılıyordu. Bu aktarım sistemi amaca uygun olmasından dolayı geliştirilmiş, Amerika Birleşik Devletleri ordusunun ihtiyaçlarına yönelik kullanılmıştı. İnternet, bu aşamadan sonra birçok üniversiteye girmiş, iletişimin gelecek teknolojisi olarak düşünülmüştü.

Web Tasarım Nasıl Ortaya Çıktı?

1969 yılında web tasarım için bir başlangıç aşaması yapıldı. Edward Mosher, Charles Goldfarb ve Raymond Lorie gibi isimler genelleştirilmiş işaretleme dili (GML) sistemine geliştirerek büyük bilgi sistemlerindeki metin yönetiminin daha kolay hale gelmesini sağladı. Atılan bu adım web tasarımın ortaya çıkışını tetikleyen en büyük gelişmelerden birisi olarak gösteriliyor.

1980 yılında Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü ile bağlı bir birim genelleştirilmiş işaretleme dili (GML) üzerine bir çalışma başlattı. Bu çalışma sonucunda standart GML ya da bir diğer deyişi ile SGML sistemini ortaya çıkardı. Geliştirilmiş olan bu yeni işaretleme dili başta resmi kurumlar olmak üzere birçok okul ve araştırma şirketleri tarafından da kullanıldı. 1985 yılında İsviçre sahip olduğu nükleer parçacık fizik laboratuvarında internet ve yazılım ile ilgili büyük bir keşif ortaya çıkardı. Tim Berners Lee adındaki bir bilim insanı laboratuvar ortamında web sayfalarının yapısını tanımlayabilmek adına bir programlama dili geliştirdi. Bu programlama dili aslında birçok kişinin yakından tanıdığı ve aktif olarak kullandığı bir dildir. HTML, olarak geliştirilen web sayfası yazım dili, o dönemde web sayfaları için grafik, tablo, video, ses, multimedya resimler ve matematik sembollerini eklemek için kullanıldı.

Web Tasarımın Gelişimi

HTML programlama dilinin geliştirilmesi ile beraber web tasarım kavramı da ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu programlama dilini kaşifi olan Berners Lee, konuyla ilgili birçok kitap yazmış, birçok araştırma ve çalışmalarda bulunarak akademik dokümanlar oluşturmuştur. Aslında Berners Lee’nin yaşamı boyunca yaptığı tüm çalışmalar bugün kullanmış olduğumuz web tasarımın temelini oluşturmaktadır. Lee tarafından geliştirilmiş olan bu sistem, günümüzde kullanmış olduğumuz internet konseptinin de başlangıcı olmuş durumdadır.

Web, HTML ile beraber oldukça hızlı bir gelişim gösterdi. Bugün iş dünyası başta olmak üzere resmi kurum, eğitim, dijital medya ve birçok alanda kullanmış olduğumuz internet 1980’li yıllarda yapılan değişiklikler ve gelişmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. O dönemlerde programlama dili olmasına karşın web tasarımı basit kalmasının ana nedeni ise tarayıcılardır. İlk zamanlarda kullanılan tarayıcı programları sadece metin görüntüleme yeteneğine sahipti. HTML ile eklenen görsel, ses ve multimedya içeriklerini dahi görüntülemekte zorluk yaşayan bu tarayıcılar, günümüzde internetin en önemli parçası haline geldi.

HTML ile web tasarım konusunda bir ilki başlatan araştırmacılardan daha sonra Microsoft bu olaya dahil olarak ASP.NET programlama dilini geliştirdi. Bununla beraber PHP, CSS, Java Script gibi programlama dilleri geliştirilerek günümüzde kullanmış olduğumuz web sayfalarının oluşumu sağlandı. HTML’de tarih içerisinde birçok değişikliğe uğradı. İlk etapta oldukça karmaşık olan kodlama yapısı zaman içerisinde değişikliğe uğratılarak daha basit hale getirildi. Hib Ajans olarak bizlerde web tasarım işlerimizde HTML 5 yazılım dilini kullanarak modern, dinamik ve gelişmiş web sayfaları üretiyoruz.

biz ne yaparız?

HİZMETLERİMİZ

Bilişim Danışmanlığı

Dijital medyanın sunmuş olduğu avantajlar, bir şirketin markalaşma aşamasını büyük oranda desteklemektedir. Bilişim danışmanlığı üzerine vermiş olduğumuz hizmet, ihtiyaçlarınıza yönelik kurumsal çözümler sağlıyor.

Web Tasarım

Kurumsal bir internet sitesine sahip olmak, şirketinizin dijital pazar içerisindeki etkinliklerine arttırarak marka imajınızın bütünü ile artmasına katkı sağlar

SEO

Sahip olduğunuz internet sitesi içinde bulunan içerik, görsel ve başlıklar ile arama motorlarına uygun mu? Hib Ajans olarak bu konudaki eksikliklerinizi tamamlayarak internet sitenizin arama motorlarına uygun hale getiriyoruz

E-Ticaret

E-ticaret olan ilgi, her geçen gün artmaya devam ediyor. Bölgesel hizmetten çıkarak kurumsallaşmak isteyen işletmelere profesyonel E-Ticaret hizmetimiz ile destek oluyoruz!

Mobil Uygulama

Türkiye’de mobil internet kullanıcı sayısı 40 milyonun üzerine çıkmış durumda. Bu denli büyük bir popülasyona sahip dünya içerisinde işletmenizi ön plana çıkarmak istemez misiniz?

Google Adwords

Televizyon, internet, radyo reklamlarının maliyeti ortada! Medya reklamlarından ziyade dijital reklamlar ile işletmenizin gelirlerini arttırmak ister misiniz? Hib Ajans, Google Adwors reklamları ile de sizlerin yanında!

Özel Yazılım Geliştirme

Özel yazılım, bir işletmenin can damarıdır. Farklı ihtiyaçlara yönelik isteklerin tek bir yazılımda sunan Hib Ajans, işletmelerin sorunlarına kurumsal çözüm önerileri sunuyor.

B2B Bayilik Sistemi

B2B Bayilik sistemi ile artık işletmeniz üzerinde tam kontrol sağlayabileceksiniz. Bayi ile firma arasındaki kurumsallığın sağlandığı bu sistem, Hib Ajans tarafından profesyonel bir şekilde kodlanmaktadır.

Grafik Tasarım

İlk bakışta tanınacak bir marka olmanın yolu iyi bir grafik tasarımından geçmektedir. Hib Ajans olarak grafik tasarımı konusunda sizlere uzman bir ekip tahsis ediyoruz!

Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, bir şirketin marka olabilmesine aracılık eden en büyük sistemdir. Şirketinizin kurumsal bir kimliğe sahip olmasını istiyorsanız Hib Ajans hizmetlerinden destek alın!

Sosyal Medya

Sosyal medya, dijital pazara yön vermek isteyen kişiler için vazgeçilmez bir alandır. Marka bilinirliği oluşturmak ve kurumsal kimliğinizi yansıtabilmek için Hib Ajans sosyal medya hizmetinden destek alın!
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgilerimiz

Call us at this number

+98(897)67 43 67

Email At this email

info@hib.com.tr

Blogdan
Son
Makaleler

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum.

Giriş & Kayıt